Na czym polega mała retencja? Mała retencja to działania polegające na gromadzeniu wody w otoczeniu. Przynosi ona wiele korzyści zarówno dla nas jak i dla przyrody. Polega ona na gromadzeniu wody opadowej oraz na spowolnieniu spływu wód i ich spiętrzaniu. Takie działania pozwalają na zatrzymanie wody w glebie, w oczkach wodnych, na rozlewiskach i zbiornikach retencyjnych.
Znaczenie dla środowiska W Polsce coraz częściej borykamy się ze zjawiskiem suszy. Jest ona spowodowana między innymi wydłużającym się okresem bez opadów atmosferycznych, ociepleniem się klimatu (łagodne zimy bez śniegu i upalne lata), oraz zaniedbywaną w Polsce gospodarką wodną. Skutkuje to zmniejszeniem zasobów wodnych oraz obniżeniem poziomu wód gruntowych co prowadzi do powstawania pożarów, usychania roślin oraz wysiedlania niektórych gatunków zwierząt blisko związanych z środowiskiem wodnym. Mała retencja pozwala ograniczyć te zjawiska i zachować równowagę w środowisku.
Rodzaje małej retencji Istnieje wiele innych rozwiązań które pozwalają nam zatrzymać wodę:
Programy wspomagające małą retencję:
Zapraszamy do współpracy Wśród naszych ekspertów znajdują się specjaliści z zakresu architektury, budownictwa, hydrologii i hydrogeologii.
[autor: Mateusz Macha, data: 17.06.2021]